Fotele biurowe – wszystko co chcemy wiedzieć, nim zdecydujemy się na kupno

fotel biurowy Fotele biurowe to ważny zakup, ponieważ wielu pracowników spędza w nich długie godziny pracy. Siedzenie niemal codziennie w nieodpowiednio dobranych krzesłach jest zgubne dla naszego kręgosłupa i przyczyni się do problemów zdrowotnych w niedalekiej przyszłości. Wiele osób zdaje sobie z tego sprawę i pragnie zadbać należycie o swój komfort w miejscu pracy oraz domu. O co pytamy najczęściej przed zakupem?

1. Jaki koszt?

Ciężko oszacować, ile z całą pewnością wyniesie nas zakup fotela biurowego. Jeśli stawiamy na jakość (a powinniśmy na nią stawiać), możemy zapłacić około tysiąca złotych. Oczywiście, znajdziemy fotele i za 60 zł, ale będą one miały mniejsze możliwości regulacji.

2. Na co się narażamy?

Jakie choroby mogą nas dopaść, jeśli nie zatroszczymy się odpowiednio o dopasowanie fotela do wymogów własnego ciała? Uciążliwe bóle pleców, karku, barków, łopatek, ramion, kolan, łydek, stóp i głowy – to bardzo długa lista. Dodatkowo, możemy narazić się na utrwalenie niewłaściwej postawy ciała, a wady takie będą kwalifikowały się do specjalistycznego leczenia. Migreny i brak koncentracji to kolejne efekt złego krzesła. Co jeszcze? Zwyrodnienia stawów, spowodowane niewłaściwym ich ułożeniem oraz nadmierne obciążenie mięśni, prowadzące do trwałych przeciążeń.

3. Czym jest ergonomia?

Często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, iż dane krzesło jest w pełni „ergonomiczne”. Co jednak oznacza ten wyraz? Ergonomia jest dziedziną nauki, która za cel badań wzięła sobie takie dopasowanie otoczenia człowieka, by zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju, życia i pracy. Przystosowuje więc środowisko, w którym istnieje, do jego psychofizycznych potrzeb. Krzesło, czy fotel w pełni ergonomiczny, to taki, który zapewnia mu komfort, wygodę oraz jest bezpieczny dla jego zdrowia – na przykład odpowiednio wyprofilowany w odcinku lędźwiowym, by kręgosłup się nadmiernie nie męczył.