Jak stworzyć idealne warunki do pracy zdalnej?

praca zdalna Praca wykonywana w domu cieszy się w Unii Europejskiej coraz większą popularnością. Szacuje się, że wykonuje ją współcześnie nawet jedenaście procent osób aktywnych zawodowo, wiele wskazuje zaś na to, że odsetek ten będzie się zwiększał. Niestety, choć mamy do czynienia z rozwiązaniem, dla którego charakterystyczne są liczne zalety, należy liczyć się z tym, że skuteczność pracy zdalnej nie będzie zbyt duża, jeśli nie zadba się o odpowiednią organizację czasu. Ta jest łatwiejsza do wypracowania, jeśli pomieszczenie, w którym pracujemy, jest dobrze przygotowane do pełnionych przez siebie zadań. Jeśli myślimy o wydajnej pracy, w pierwszej kolejności powinniśmy skoncentrować się nad tym, aby uporządkować przestrzeń, która znajduje się wokół nas. Idealnym rozwiązaniem jest osobny pokój przerobiony na gabinet i wyposażony w zamykane drzwi, jeśli jednak nie ma takiej możliwości, dobrze jest wyposażyć się w słuchawki wyciszające i upewnić się, że wykorzystywana przez nas przestrzeń znajduje się w pewnym oddaleniu tak od lodówki, jak i od telewizora.

Wybór mebli do domowego biura jest wcale nie mniej skomplikowany niż znalezienie przestrzeni, w której można pracować. Bardzo często jest on uzależniony od tego, jaką ilością miejsca dysponujemy, nie wolno jednak zapominać o tym, że meble muszą być również dopasowane do charakteru wykonywanej pracy zdalnej. Nie wolno też zapominać o tym, że wysokość biurka i krzesła powinna być dopasowana do wzrostu pracownika. Krzesło niejednokrotnie okazuje się najważniejszym elementem wyposażenia biura w domu, powinno bowiem być nie tylko atrakcyjne cenowo, ale i wygodne.

praca w domuJego wpływ na efektywność wykonywanej przez nas pracy potrafi być znacznie większy niż mogłoby się to wydawać, wskazane jest więc chronienie się przed rozwiązaniami, które wywołują bóle kręgosłupa i problemy z koncentracją. Regulowane siedzisko i stabilne podparcie dla kręgosłupa to w takim przypadku absolutne minimum, warto więc pomyśleć o rozwiązaniu wyposażonym dodatkowo w zagłówek i wysokie oparcie. Pracując zdalnie nie można zapominać i o tym, że praca nie powinna być przymusem, ale czynnością przyjemną. W pobliżu stanowiska pracy można więc zorganizować kącik kawowy, naukowcy nie mają bowiem wątpliwości, że chwila oderwania się od obowiązków nie doprowadza do spadku, ale do poprawy koncentracji i wydajności. Nie wolno zapominać także o odpowiednim oświetleniu. Idealne wydaje się, oczywiście, światło słoneczne, niewskazane jest jednak oszczędzanie czy to na lampach, czy to na żarówkach. Praca w ciemnościach rzadko jest efektywna.